Koniecznie przeczytaj

Odkrywaj Gruzję!

Gruzja (Sakartwelo) położona jest na styku Europy i Azji, pomiędzy pasmami górskimi Kaukazu Wysokiego i Kaukazu Małego. Kraj zachwyca różnorodnością krajobrazu i klimatu, osiem podstref klimatycznych: od subtropikalnych wybrzeży Morza Czarnego na strefie podalpejskiej wysokich gór kończąc – każdy znajdzie coś dla siebie. Kraina Kartli sąsiaduje z Rosją, Turcją, Azerbejdżanem oraz Armenią co sprawia, że jest dobrą bazą wypadową na dalsze wyprawy w regionie. Stolicą kraju jest Tbilisi, którego zachwycająca architektura i historia sięgają V wieku. Osadnictwo w regionie zaczęło się jednak znacznie wcześniej – podczas naszych podróży docieramy do starożytnych zamków i skalnych miast datowanych nawet na przełom drugiego i pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Szacuje się, że ludność Gruzji stanowi 3.7 mln ludzi – zadziwiająco wielu narodowości, z racji sławnej tolerancji i gościnności Gruzinów. Kraj podzielony jest na dwie republiki autonomiczne, 9 regionów administracyjnych i miasto wydzielone, wspominane Tbilisi. Tyle z naszej strony, jeśli chodzi o suche fakty – porozmawiajmy teraz o prawdziwej Gruzji.

Gościnność, życzliwość i otwarte serca mieszkańców to tylko kilka z powodów, dla których Gruzja należy do nielicznych destynacji, do których powraca się nie jeden raz. Tutaj powiedzenie „gość w dom, Bóg w dom” nabiera zupełnie innego wydźwięku – to miejsce otarte na życzliwych ludzi, zarówno na tych najmłodszych, jak również najstarszych. Wyśmienita tradycyjna kuchnia, bazująca na dużej ilości warzyw, owoców i mięsa jest znana na całym świecie – któż nie słyszał o pierożkach Chinkali, pysznym Chaczapuri pełnym świeżego sera czy tradycyjnych szaszłykach kaukaskich – Mcvadi? Kolejnym przyciągającym aspektem jest wspaniałe wino, z którego słynie kraj. Historia winiarstwa w regionie sięga czasów przed naszą erą, podczas wyjazdów możemy zobaczyć czy nawet wziąć udział w winobraniach oraz produkcji wina tradycyjną metodą. Niemal każdy mieszkaniec para się wytwarzaniem tego szlachetnego trunku co powoduje,

że wino towarzyszy nam każdego dnia.

Możliwości zwiedzania, odpoczynku i wszelakich aktywności w podróży są naprawdę nieskończone. Nad brzegami Morza Czarnego zażyjemy upragnionego wypoczynku, w Batumi czy Tbilisi zaś możemy bawić się do białego rana. Regiony Kazbegi i Swanetii pozwalają na doświadczenie piękna gór Kaukazu – od wypoczynku z lampką wina, poprzez bardziej lub mniej wymagające trekkingi, na wyprawach konnych lub 4×4 kończąc. Bardziej dziewicze regiony gór, to jest Chevsuretia i Tuszetia są doskonałym miejscem na ucieczkę od cywilizacji wprost na łono natury lub uprawianie turystyki ekstremalnej. Okolice Kutaisi i region Samegrelo słynie z kanionów, rafting’ów i zachwycających jaskiń. Region Kachetii z pewnością pokochają miłośnicy wina – tutaj na każdym kroku mijamy urokliwe niewielkie winnice, możemy także prawdziwie dotknąć historii i tradycji winiarstwa w regionie. W Borjomi i Sairme wypijemy leczniczą wodę mineralną, w Wardzii przespacerujemy się korytarzami skalnego miasta, w okolicach Gori zobaczymy początki osadnictwa w kraju, starodawne monastyry i zabytkowe winnice górskie. To wszystko to zaledwie wzmianka, gdyż na drodze czekają nas dziesiątki przygód, atrakcji i niezapomnianych widoków!

Gruzja przyjęła chrześcijaństwo na początku IV wieku i po dziś dzień jest państwem prawosławnym w niezmienionej zbytnio formie. Historia i tradycja związana z religią pozostawiła po sobie liczne zabytki, malowidła i rzeźby. Moment gdy zapalamy święcę z czystego wosku pszczelego, w monastyrze pełnym ciszy i podniosłej zadumy, gdy tylko szum wiatru smagającego starodawne skały towarzyszy naszej kontemplacji – to naprawdę coś wyjątkowego, ocierającego się o mistykę. Warto odwiedzić jedno z wielu takich miejsc, gdzie możemy na chwilę zatrzymać się i wyciszyć.

O krainie Kartli można rozmawiać długimi godzinami, w gronie rodziny i przyjaciół czy nowo poznanych ludzi, delektując się chwilą wytchnienia od codziennych problemów. Te rozmowy mają smak wina, mają woń kwitnącej magnolii – to wspólna biesiada, śmiech i radość, chwile beztroski oraz wewnętrznego spokoju. Zapraszamy Was serdecznie do Gruzji mając nadzieję, iż przyjdzie taki dzień, gdy zasiądziemy razem przy suto zastawionym stole i wzniesiemy nie jeden wspólny toast za pokój, za miłość oraz za wolność! Gaumarjos!

Z serdecznymi pozdrowieniami, Wariaci!